Apríl- máj- jún 2023: kastrácie / sterilizácie ferálnych mačiek / kocúrov

Najbližšie 3 mesiace sa chceme venovať pomoci ferálnym- vonkajším mačkám/kocúrom s ich nekontrolovaným množením.

Mačky majú veľkú schopnosť rozmnožovať sa.
Dospelá mačka môže mať v dobrých podmienkach aj 3 vrhy ročne, s priemerným počtom 3-5 mláďat. V optimálnych podmienkach môže mať mačka 12-15 mačiat ročne. Ak je reprodukčne schopná 6-8 rokov, je to približne 90 mláďat za život samice. Keď sa človek ujme jednej mladej samice mačky, približne o dva roky môže mať na dvore aj 15 mačiek a každý ďalší rok viac. Takže počet mačiek rádovo stále rastie.
Samozrejme, platí to len teoreticky. V praxi totiž väčšina mačiat uhynie na infekčné ochorenia, pri autoúrazoch, alebo sa ich ľudia jednoducho „zbavia“. Jedným z opatrení, ako takému utrpeniu zvierat predísť, je kontrolovať množenie mačiek
Existujú dva spôsoby, ako kontrolovať množenie mačiek: implantácia hormonálneho implantátu alebo chirurgické odstránenie reprodukčných orgánov. Injekčné metódy hormonálnej antikoncepcie majú okrem vážnejších zdravotných rizík aj obmedzenú dobu účinku- len 6 mesiacov a cenou sa porovnateľné s chirurgickou sterilizáciou.
Sterilizácia je vhodnejšia ako zabíjanie mačiat. Považujeme ju za najvhodnejšiu metódu, pri ktorej sa odstránia vnútorné pohlavné orgány zvieraťa. Zákrok trvá pár minút a mačka môže ísť v ten istý deň do domáceho prostredia. Vhodný vek pre kastráciu je viac ako štyri mesiace. Kastrácia a sterilizácia sú najvhodnejšie a najprijateľnejšie metódy ako zabrániť nechcenej gravidite mačiek. Kastrácia či sterilizácia sú jednoduché zákroky, jednorázové a mačky ich dobre znášajú. Nie je preto dôvod váhať, či sa báť, že tým mačka bude trpieť.

Podmienky akcie:

  • kastrácie/ sterilizácie sa vzťahujú len na ferálne- vonkajšie mačky
  • akcia trvá od 1.apríla do 30. júna 2023, (apríl- máj- jún 2023)
  • na kastrácie/sterilizácie je možné sa objednať cez náš objednávkový formulár na našej web stránke https://tatryvet.sk/online-objednavka/ alebo telefonicky na recepcii kliniky 052/3811184
  • kastrácie/ sterilizácie budú vykonávané denne v pracovných dňoch pondelok- piatok v čase od 14:00-15:00
  • konečná cena kastrácie/ sterilizácie mačky/kocúra počas trvania akcie je 12€.
  • majiteľ/ doprovod alebo držiteľ každej mačky/kocúra dáva písomný súhlas s vykonaným úkonom, ako aj s tým, že každá mačka/ kocúr bude trvalo označená na ušnici, aby v budúcnosti nedošlo k zámene nekastrovaných/ nesterilizovaných s už vykastrovanými/ sterilizovanými mačkami/ kocúrmi.
  • celý výťažok z tejto akcie bude poukázaný OZ Cesta za Domovom s ktorým naša klinika spolupracuje.

 

S pozdravom

kolektív referenčnej kliniky TatryVet