Rovnako ako ľudí, aj u psov a mačiek rastie počet alergických ochorení, ktoré vznikajú ako precitlivená reakcia na rôzne alergény.
Príznakom takéhoto ochorenia je výrazné svrbenie a škriabanie (najmä v oblasti nôh, tváre, uší, brady, brucha a pazúch). Zvieratá si často rozškrabú kožu až do krvi a tá sa následne stáva otvorenou bránou pre vstup rôznych patogénov (baktérie, kvasinky, plesne), čo následne spôsobuje zápal kože alebo zvukovodu. Na postihnutých miestach možno pozorovať začervenanie kože, rany, chrasty, bezsrsté miesta (najmä v dôsledku rozškrabania).
Významnou diagnostickou metódou pri alergických ochoreniach je intradermálny kožný test- dostupný aj na našom pracovisku, najčastejšie ním možno zistiť atopiu a alergiu na blšie uhryznutie. Pri tomto teste sa vyholí oblasť rebier a do kože sa aplikujú jednotlivé alergény, po cca 15 minútach možno zistiť, na ktoré zložky vzniká alergická reakcia.
V rámci terapie je dôležité najmä odstránenie a vyhýbanie sa alergénu.
Rozlišujeme niekoľko typov alergií, podľa toho, ktorý alergén ju vyvoláva:
Alergia na blšie uhryznutie
Je to najčastejšie sa vyskytujúce alergické ochorenie, postihuje psy a mačky hlavne vo veku 3-7 rokov, ale môže sa vyskytnúť aj v inom veku.
Najčastejším pôvodcom tohto ochorenia je Blcha mačacia- Ctenocephalides felis (95% prípadov). Kožné zmeny sa nachádzajú najmä v zadnej časti chrbta, pri koreni chvosta, a tiež na bruchu a vnútornej strane stehien (sú to miesta, kde sa najčastejšie zdržiavajú blchy). Ochorenie sa prejavuje výrazným svrbením, na postihnutých miestach sa vyskytujú červené fľaky, vyrážky, vypadaná srsť a tvorba šupín.
Alergickú reakciu môže vyvolať aj jedno náhodné uštipnutie blchou z vonkajšieho prostredia alebo pri kontakte s iným psom.
V rámci prevencie a liečby tohto ochorenia je dôležitá v prvom rade likvidácia populácie bĺch (spreje, šampóny, spot-on prípravky, obojky).
U mačiek je toto ochorenie vzácnejšie ako u psov
Atopická dermatitída
Je to pomerne časté geneticky podmienené alergické ochorenie, postihuje 10-15% psov. Alergény môžu byť pele, roztoče, spóry plesní a i. Ochorenie postihuje kožu pri kontakte s alergénom alebo dýchací aparát pri jeho vdýchnutí (vzniká zápal nosovej dutiny, astmu).
Plemennú predispozíciu k atopii má šarpej, drsnosrstý foxteriér, zlatý retríver, labradorský retríver, WHWT, škótsky teriér, shi-tzu, lhasa-apso, dalmatínec, boxer, bostonský teriér, anglický buldog, pudlík. Ochorenie nastupuje medzi 6. mesiacom a 7. rokom života, ale u väčšiny zvierat sa príznaky vyskytnú od 3. roku života. Môže sa vyskytovať sezónne alebo aj celoročne (75% prípadov).
U mačiek sa toto ochorenie vyskytuje najmä u plemena siamská mačka, ale aj iných ušľachtilých plemien. Prejavuje sa škriabaním hlavy a krku, ale častejšie je postihnutie horných dýchacích ciest.
Alergia na krmivo
Najčastejšími alergénmi pri tomto type ochorenia sú obilniny, sója, cukor, hovädzie mäso, bravčové mäso, kuracie mäso, u mačiek je častým alergénom rybacie mäso.
Svrbenie postihuje najmä uši a tvár, ale aj labky, brucho a slabiny. Niekedy môže byť postihnutý aj tráviaci trakt a u zvierat sa vyskytujú hnačky a vracanie.
V prípade výskytu tohto ochorenia je účinnou terapiou nasadenie hypoalergénnych krmív, ktoré obsahujú mäsovú zložku so zvláštnym proteínom (napr. z kačacieho alebo jahňacieho mäsa) a namiesto obilnín obsahujú zemiaky alebo ryžu.
Alergia na hmyz, roztoče a črevné parazity
Táto forma ochorenia je menej častá, postihuje najmä málo osrstené časti tela. Alergiu môžu vyvolať komáre, muchy, ovady, včely, osy, mravce, ušný svrabovec, škrkavky, pásomnice, giardie, izospóry.
Kontaktná alergia
Je to zriedkavo sa vyskytujúce alergické ochorenie, postihujúce slabo osrstené miesta na tele. Rekciu môžu spôsobiť chemikálie, mydlá, dezinfekčné prostriedky, insekticídy, lieky a i.
MVDr. Diana Melicherová, klinika TatryVet