Cushingov syndróm- hyperadrenokorticizmus
Ide o najčastejšie sa vyskytujúce endokrinologické ochorenie u psov, ktoré spôsobuje dlhodobú nadprodukciu glukokortikoidov, najmä kortizolu.
Najčastejšie postihuje starších psov vo veku 7-15 rokov menších plemien (pudel, jazvečík, teriéry, čivava, z väčších plemien sa ochorenie môže vyskytnúť u boxerov) a častejší je výskyt u sučiek. U mačiek je ochorenie zriedkavejšie, postihuje ich tiež vo veku 6-15 rokov a o mnoho častejšie sa vyskytuje u mačiek ako u kocúrov.
Príčiny: ochorenie môže spôsobiť nádor hypofýzy (sekundárny alebo hypofyzárny hyperadrenokorticizmus- 80-90 % prípadov), nádor kôry nadobličiek ( primárny alebo adrenokortikálny hyperadrenokorticizmus- 15-20 % prípadov), v niektorých prípadoch môže byť ochorenie spôsobené aj dlhodobým užívaním vysokých dávok kortikoidov v rámci liečbe iných ochorení.
Príznaky: Ochorenie sa vyvíja nenápadne a dlhodobo. U psa si možno všimnúť, že častejšie pije a močí, viac žerie, ďalšími príznakmi sú vypadávanie srsti (najmä na chvoste a neskôr obojstranne na bruchu), stenčenie kože, úbytok svalovej hmoty, zväčšené prevísajúce brucho hruškovitého tvaru, častá únava, dýchavičnosť, absencia ruje u súk, časté a vracajúce sa ochorenia kože (môže ísť o hnisavý zápal kože, trychofytózu- plesňové ochorenie, demodikózu- parazitárne ochorenie, hyperpigmetáciu a kalcifikáciu kože), zhoršené hojenie rán a predĺžené osrsťovanie oholenej srsti.
Pri diagnostike ochorenia je potrebné zistiť informácie od majiteľa o zdravotnom stave psa, ďalej klinické vyšetrenie psa, biochemické a hematologické vyšetrenie krvi a moču a následne sa vykonávajú špeciálne testy: ACTH stimulačný test (využíva sa najmä na monitoring pri medikamentóznej terapii ochorenia), supresný test s nízkou dávkou dexametazónu a supresný test s vsokou dávkou dexametazónu.
Terapia: na liečbu sa najčastejšie využíva medikamentózna terapia, veľmi účinný liek na toto ochorenie je vetoryl (obsahuje účinnú látku trilostan, ktorý znižuje hladinu kortizolu v sére, ale neovplyvňuje pritom ďalší hormón- aldosterón), má krátkodobý účinok a musí sa podávať denne a u väčšiny pacientov je nutné doživotné podávanie lieku, najlepšie je ho podávať ráno s jedlom, kedy sa rýchlo vstrebáva, po nasadení lieku rýchlo dochádza k ústupu príznakov (už do dvoch týždňov, najmä časté pitie a močenie, únava a dýchavičnosť). Po zahájení terapie sú vhodné kontroly po 2, 4 a 12 týždňoch od začiatku terapie a následne každé tri mesiace.
MVDr. Diana Melicherová, klinika TatryVet