Apríl- máj- jún 2024: kastrácie ferálnych mačiek / kocúrov

Najbližšie 3 mesiace sa chceme venovať pomoci ferálnym- vonkajším mačkám s ich nekontrolovaným množením.

Mačky majú veľkú schopnosť rozmnožovať sa. 
Dospelá mačka môže mať v dobrých podmienkach aj 3 vrhy ročne, s priemerným počtom 3-5 mláďat. V optimálnych podmienkach môže mať mačka 12-15 mačiat ročne. Ak je reprodukčne schopná 6-8 rokov, je to približne 90 mláďat za život samice. Keď sa človek ujme jednej mladej samice mačky, približne o dva roky môže mať na dvore aj 15 mačiek a každý ďalší rok viac. Takže počet mačiek rádovo stále rastie.
Samozrejme, platí to len teoreticky. V praxi totiž väčšina mačiat uhynie na infekčné ochorenia, pri autoúrazoch, alebo sa ich ľudia jednoducho „zbavia“. Jedným z opatrení, ako takému utrpeniu zvierat predísť, je kontrolovať množenie mačiek
Existujú dva spôsoby, ako kontrolovať množenie mačiek: implantácia hormonálneho implantátu alebo chirurgická kastrácia. Injekčné metódy hormonálnej antikoncepcie majú okrem vážnejších zdravotných rizík aj obmedzenú dobu účinku- len 6 mesiacov a cenou sa porovnateľné s chirurgickou kastráciou.
Kastrácia je vhodnejšia ako zabíjanie mačiat. Považujeme ju za najvhodnejšiu metódu. Zákrok trvá pár minút a mačka môže ísť v ten istý deň do vonkajšieho prostredia. Vhodný vek pre kastráciu je viac ako štyri mesiace. Kastrácia je najvhodnejšia a najprijateľnejšia metóda ako zabrániť nechcenej gravidite mačiek. Kastrácia je jednoduchý zákrok, jednorázový a mačky ich dobre znášajú. Nie je preto dôvod váhať, či sa báť, že tým mačka bude trpieť.

Podmienky akcie:

  • Kastrácie sa vzťahujú len na ferálne- vonkajšie mačky
  • akcia trvá od 1.apríla do 30. júna 2024, (apríl- máj- jún 2024)
  • na kastrácie je možné sa objednať cez náš objednávkový formulár na našej web stránke https://tatryvet.sk/online-objednavka/ alebo telefonicky na recepcii kliniky 052/3811184
  • Konečná symbolická cena kastrácie mačky / kocúra počas trvania akcie je 17€ s DPH.
  • majiteľ/ doprovod alebo držiteľ každej mačky / kocúra dáva písomný súhlas s vykonaným úkonom, ako aj s tým, že každá mačka / kocúr bude trvalo označená na ušnici, aby v budúcnosti nedošlo k zámene nekastrovaných s už vykastrovanými mačkami / kocúrmi.