Kastrácie psov a mačiek, výhody a nevýhody

Chirurgický zákrok odborne nazývaný orchiektómia (odstránenie semeníkov) poznáme pod ľudovým názvom kastrácia. Sterilizáciu fenky alebo inak povedané suky nazývame odborne ovariektómia (odstránenie vaječníkov) a ovariohysterektómia (odstránenie vaječníkov a maternice). Rozhodnutie či tento chirurgický zákrok podstúpiť alebo nie musí zvážiť majiteľ zvieratka po dôkladnom vyšetrení u veterinárneho lekára, ktorý odborne určí príčinu kastrácie a zhodnotí aktuálny zdravotný stav zvieraťa.
Dôvody pre kastráciu / sterilizáciu:
Pri samcoch je dôvodom prevažne skrotenie prehnaných pohlavných pudov, kvôli ktorým sa stávajú nadmerne teritoriálnymi. Môžu však nastať aj iné zdravotné ťažkosti, ktoré prichádzajú s pribúdajúcim vekom psa. Pri fenkách sa jedná väčšinou o rozhodnutie majiteľov, ktorí sa obávajú neplánovaného a nechceného nakrytia.
Rovnako je však dôležité pri kastrácii psa alebo sterilizácii fenky spomenúť aj to, že sa vykonáva ako preventívne opatrenie pred chorobami pohlavného ústrojenstva. Pri kastrácií sa za prevenciu po tomto chirurgickom zákroku považuje zníženie pravdepodobnosti výskytu týchto ochorení prostaty: neoplazia prostaty, hyperplazia prostaty, prostatické cysty a paraprostatické cysty.
Ochorenia prostaty u psov rovnako ako u ľudí postihuje prevažne staršie psy, čo sa u samcov javí ako najčastejší problém. Pravdepodobnosť výskytu hyperplazie alebo prostatických cýst je u vykastrovaných psíkov skoro nulová. Kastráciou sa zníži aj možnosť výskytu závažného ochorenia nazývaného perianálna prietrž, ktorá veľmi závažným spôsobom postihuje starších nevykastrovaných psov.
Pri sterilizácii fenky zohľadňujeme jej vek z hľadiska dosiahnutia fyzickej a pohlavnej zrelosti, čiže jej telesného vývoja, kedy čakáme na prekonanie obdobia prvého hárania. Približne polovica populácie feniek má v staršom veku sklony k zdravotným problémom s vaječníkmi alebo maternicou. Týmto včasným chirurgickým zákrokom predídeme zdravotným problémom v starobe sučky.
Spôsoby kastrácie:
• laparoskopická a laparoskopicky asistovaná kastrácia – najšetrnejšia a najmodernejšia forma kastrácie – bolestivosť je nižšia až o 70% oproti klasickým metódam a rekonvalescencia je výrazne rýchlejšia. Tento typ kastrácie je bez stresu pre Váše zvieratko.
• klasická ovariektómia / enseal ovariektómia – jedná sa o odstánenie vaječníkov, zostane len malá operačná rana, rýchlejšie hojenie a menšia bolestivosť ako pri klasickej ovariohysterektómii.
• klasická ovariehysterektómia – odstránenie vaječníkov a maternice. Je to najmenej šetrná forma kastrácie. Operačná rekonvalescencia je najdlhšia, bolestivosť je vyššia, rovnako ako pravdepodobnosť pooperačných komplikácií
Kastrácia u mačiek a kocúrov je rutinný veterinárny zákrok, pri ktorom sa odstránia reprodukčné orgány, čím sa zabráni ďalšiemu množeniu. Tento zákrok je pre správnym rozhodnutím pre mačku aj samotného majiteľa, či už zo zdravotných dôvodov alebo z hľadiska jej chovania.
VÝHODY kastrácie:
• zabránenie nežiadúcemu potomstvu
• zníženie sexuálnej aktivity a túlania • nižšie riziko bitiek s inými mačkami a tým aj poranení (hlavne kocúr) • zníženie rizika až úplné eliminovanie
niektorých zdravotných problémov (cysty, nádory)
• zlepšenie komfortu spolunažívania
• eliminácia teritoriálneho značkovania močom (niekedy otázka nevhodného správania)
Nevýhody kastrácie:
• priberanie na váhe – obezita (zle nastavená kŕmna dávka)
• močové kamene ( v prípade priskoro vykonaného zákroku s nesprávnou diétou
U kocúrov odporúčame vykonať tento zákrok až po dovŕšení 12. mesiacov (z dôvodu vývinu močovej rúry, čím sa zredukuje výskyt jej obštrukcie – upchatia pri močových kameňoch). U mačiek je vhodný čas na kastráciu obyčajne po prvej ruji, alebo týždeň po ukončení tej ďalšej. Počas ruje tento zákrok u mačiek neodporúčame vykonávať z dôvodu vyššieho prekrvenia orgánov a tým aj krvácania. Pred zákrokom je nutná hladovka 12 hodín, keďže sa operácia vykonáva v celkovej anestéze. Po operácii je vhodné mačkám zabezpečiť krmivo pre sterilizované mačky, čím znížite alebo úplne eliminujete riziko tvorby močových kameňov. Netreba zabúdať na dostatok tekutín (voda), ak vaša mačka nepije veľa, skúste jej položiť misky s vodou na miesta, kde sa najviac zdržuje – parapety nad radiátormi a pod.
článok pripravila MVDr. Gabriela Hriňáková