Môžem použiť lieky, ktoré máme doma pre svojho psíka, mačičku?

Ľudské lieky na bolesť
Každý z nás má doma niečo z týchto liekov ibalgin, paralen, coldrex, voltaren… Možno ich použiť ako prvú pomoc u svojho psa alebo mačky, keď sú bolestivý alebo majú horúčku?
Bolesť u zvieraťa
Bolesť u zvierat má najrôznejšie podoby – apatia, neochota k pohybu, nahrbený postoj, zvracanie, kňučanie atď. Príčina môže byť rôzna a vždy je nutné v prvom rade vyhľadať veterinárnu pomoc minimálne telefonicky. Lieky od bolesti stav väčšinou nevyriešia a naopak niektoré skupiny liekov na bolesť ho môžu výrazne zhoršiť alebo dokonca bolesť aj vyvolať (napr. poškodenie tráviaceho traktu predávkovaním/nevhodnými liekmi) . Preto aj keď chcete podať lieky svojmu zvieraťu s najlepším možným úmyslom najskôr to konzultujte s veterinárom!
Paralen, panadol, coldrex- obsahujú účinnú látku paracetamol (acetaminophen)
Tento liek je obzvlášť toxický pre mačky. Všetky lieky sa v tele metabolizujú, väčšina v pečeni. Paracetamol podlieha takzvanej glukoronidácii. Mačky majú geneticky malé množstvo glukoronyl transferázy, čo je enzým v pečeni. A preto majú mačky veľmi nízku hladinu tolerancie, ktorú dokážu spracovať. Zbytok paracetamolu sa mení na toxické produkty, ktoré poškodzujú pečeňové bunky. Na spracovanie toxických produktov telo využíva antioxidanty (glutation), ktorý sa tiež rýchlo vyčerpá, čo má za následok poškodenie červených krviniek a to vedia k zníženiu okysličeniu organizmu. Paracetamol dosahuje svoju najvyššiu hladinu v krvi už hodinu po podaní. Mačky bez lekárskej pomoci hynú už do niekoľkých hodín. Príznaky sú namodralé sliznice, zvracanie, hnačka, apatie, kŕče, bolesti brucha, zlyhanie pečene,…
U psov sa paracetamol využíva vo veterinárnej medicíne, avšak vždy musí byť dodržané správne dávkovanie a nasadený pacientom pod dozorom veterinárneho lekára.
Ibalgin, nurofen, voltaren – obsahujú účinnú látku ibuprofen, diklofenak
Podávaniu týchto liekov psom a mačkám by ste sa mali striktne vyvarovať. Terapeutická a toxická dávka je veľmi úzka a tak je veľmi vysoké riziko predávkovania a poškodenia organizmu. U pacientov, ktorý trpia nejakým ochorením tráviaceho traktu (či už obyčajná hnačka alebo závažná pankreatitída) alebo obličiek je negatívny účinok výrazne znásobený. Tieto lieky inhibujú enzým cyklooxygenáza, čo síce vedie k útlmu zápalu, ale aj zvyšeniu tvorby žaludočných štiav, zniženiu tvorby ochrannej vrstvy steny žalúdka a to má za následok vznik vredov na žalúdku/čreve a krvácaniu do tráviaceho traktu.
Smrteľné dávky sú približne u psov nad 400mg/kg a u mačiek nad 200mg/kg.
Novalgin, Algifen – obsahujúce účinnú látku metamizol
Toto analgetikum sa vo veterinárnej medicíne používa často, predovšetkým pre psov. Terapeutická dávka je naozaj široká a teda aj riziko predávkovania nízke. Podáva sa 20-50mg/kg na psa. U mačiek sa nezvykne používať, dávka je nižšia. Napriek tomu majte vždy na pamäti, že bolesť je vždy prejav niečoho iného a jednorázove podanie liekov na utlmenie problém nerieši. Lieky by mali byť vždy nasadené po konzultácii s veterinárnym lekárom.
Terapia pri náhodnom podaní, otrave
Vždy vyhľadajte veterinárnu pomoc. Veterinár v závislosti na dĺžke od požitia vyvolá zvracanie. Podľa potreby sa robia krvné testy pre kontrolu iontov, obličkových a pečeňových parametrov a monitoring ich poškodenia. Následne sa pokračuje infúznou terapiou ( jej dĺžka závisí od množstva liekov a môže trvať aj 48-72 hodín kontinuálnej hospitalizácie na klinike), podaním gastroprotektív a čierneho uhlia.
Rada na záver
Predtým než podáte lieky zvieraťu doma sa najskôr poraďte s veterinárnym lekárom aspoň telefonicky. Nesprávnymi liekmi alebo zlou dávkou môžete viac uškodiť ako uľaviť. Ak nemáte možnosť navštíviť veterinára ihneď a rozhodnete sa lieky podať, dohodnite si termín vyšetrenia čo najskôr.
Čo robiť ak lieky zviera požralo?
Pokiaľ viete o tom, že vaše zviera mohlo alebo zjedlo vyššie spomínané lieky a neprešlo viac ako 3 hodiny malo by sa vyvolať zvracanie a následne navštíviť veterinárne pracovisko. Pokiaľ máte veterinárnu ambulanciu blízko zvracanie vyvolajú tam.
Zdroje: https://www.vin.com/apputil/content/defaultadv1.aspx?pId=11223&meta=generic&catId=31451&id=3858964&ind=51&objTypeID=17
https://www.msdvetmanual.com/toxicology/toxicoses-from-human-analgesics/toxicoses-from-human-analgesics-in-animals
https://www.aspcapro.org/sites/default/files/t-toxbrief_0704.pdf
článok spracovala MVDr. Zuzana Džadoň