Napadnutie parazitmi patrí u domácich miláčikov medzi naj- bežnejšie ochorenia.
Parazity rozdeľujeme na vnútorné (v črevách, srdci, pľúcach, svalovine a pod.) alebo vonkajšie (na koži, na srsti). Parazity poškodzujú hostiteľa samé o sebe, a niektoré z nich dokonca prenášajú závažné ochorenia. Nie je tajomstvom, že prevencia je aj v tomto prípade lepšia ako liečba. Pri parazitoch to platí dvojnásobne.
Dnes je na trhu množstvo prípravkov, ktoré sú účinným a efektívnym riešením v boji proti parazitom.
Najčastejšími vnútornými parazitmi (endoparazity) sú škrkavky a pásomnice (biele červy, alebo giar- dia – mikroskopické rozmery), ktoré sídlia v zažívacom trakte, kde hostiteľovi odoberajú živiny a niekedy poškodzujú sliznicu čriev. U dospelých zdravých zvierat sú obvykle bezpríznakové, ojedinele sa môže objaviť hnačka. Larvy v tele dokážu prežívať v tichom štádiu. Mačiatka a šteniatka sa s nimi automaticky narodia a nakazí ich vlastná matka prenosom cez placentu a mlieko. U mláďat alebo dokonca chorých pri pomnožení môžu byť aj životu nebezpečné.
Preto vo veku približne 3 týždne u mláďat podávame prvé odčervenie, väčšinou formou pasty. Od- červenie sa potom opakuje pravidelne v krátkych intervaloch, ktoré sa pomaly do jedného roka veku predlžujú. Dospelý jedinec sa parazitmi nakazí vo vonkajšom prostredí. Stačí aj olízanie trávy, ktorá prišla do kontaktu s trusom infikovaného zvieraťa.
Ďalšími exotickými červami sú srdcové dirofilárie. U nás sa zatiaľ nevyskytujú vo väčšej miere, ale v teplých južných krajinách sú pomerne časté. Prenášané sú komármi. Postihujú srdce a pľúca, ochore- nie môže vyústiť až do obehového zlyhania. Terapia je náročná, dlhá a aj finančne náročná. Prevencia je naopak jednoduchá a to využitie spot on prípravkov. U nás sa vyskytujú v kožnej forme a priebeh nebýva komplikovaný.
Často rozšíreným parazitom je toxoplazmóza. Je to organizmus mikroskopických rozmerov, ktorý patrí k najčastejším infekciám, avšak väčšinou nákaza prebehne bezpríznakovo u mačiek, psov aj človeka. Rozmnožovať sa vie len v tráviacom trakte mačky a trus mačky je infekčný len pár dní.
Mnohé prípravky okrem prevencie sú využívané aj na liečbu v opakovanom podaní, na vnútorné pa- razity sa najčastejšie využívajú tabletkové formy. Pre mláďatá sú vhodné pasty a dostupných je aj zopár spot-on (pipeta) prípravkov.
Vonkajšie parazity (ektoparazity) patria tu kliešte, blchy, svrab, roztoče, všenky a iné menej bežné. Zvieratá sa môžu nakaziť kdekoľvek vo vonkajšom, či vnútornom prostredí. Väčšie riziko predstavujú lúky a lesy, kde je veľká populácia kliešťov. V útulkoch, hoteloch pre zvieratá, na výstavách, psích parkoch je zase vyššie riziko nakazenia blchami. Samé o sebe tieto parazity na dospelých zdravých jedincoch spôsobujú iba svrbenie, bez iných príznakov. U slabých šteniat môžu spôsobiť napríklad až závažnú chudokrvnosť.
Kliešte predstavujú vysoké riziko prenosu rôznych chorôb – babezióza, anaplazmóza, borelióza. Tých- to ochorení pribúda a stále ich stretávame na ambulancii viac a viac, dokonca u pacientov, ktorí sa venčia iba v meste. V teplejších krajinách je rozšírená aj ehrlichióza a iné parazity. Diagnostikovať sa dajú z krvi. Niekedy prebehnú v tichej forme bez klinických príznakov. V prípade rozbehnutia ochorenia je terapia ochorení zdĺhavá a často ich sprevádzajú závažné komplikácie.
U bĺch sa niekedy vyskytne kožná alergia na blšie uhryznutie a prenášajú črevné pásomnice. Nakaziť sa môže aj zviera z dobrých podmienok, stačí, že príde do kontaktu s iným zvieraťom napadnutým blchami.
A opäť: najlepšia je prevencia! Prípravky nájdete v najrôznejších formách: tablety, spot-on pipety, spreje, obojky. Prípravky majú rôzny spôsob účinku a dĺžku pôsobenia.
Netreba zabudnúť na prípravky na prírodnej báze, ktorých benefitom a hlavným dôvodom na použitie je vyhnutie sa chémii. Avšak treba poukázať aj na ich veľké nevýhody: účinnosť je neoverená; éterické oleje a pod. sú v kon- centrovanej forme dráždivé na koži, v nízkych dávkach zase nemusia byť proti parazitom vôbec efektívne. Psy a mačky majú citlivejší čuch ako my a aplikácia týchto aromatických látok môže byť pre nich dráždivá, napríklad cesnak a cibuľa sú pre nich jedovaté. Chcete to riskovať?
Každému majiteľovi a jemu zvieraciemu kamarátovi vyhovuje niečo iné. Nezabudnite na vhodnú prevenciu nielen doma, ale aj pri cestovaní do zahraničia. Radi s vami prejdeme všetky možnosti.
tatryvet-parazity-2024-210x297mm-digital-v3