Čo všetko sa môže stať
Je to ako u obéznych ľudí. V prvom rade je obézny pes neschopný žiť aktívne, tak ako sa na správneho psa patrí. Nezvláda bežnú námahu, prechádzky sa skracujú na minimum, lebo sa hneď unaví, respektíve zadýcha a v lete sa najradšej ani nepohne z tieňa.

Signály, ktoré si treba všímať
Najčastejšie sú to problémy s dýchaním. Nasledujú problémy so srdcom, vysoký tlak. Je to ako s obéznym človekom.
Množstvo tuku v tele psa ohrozuje životne dôležité vnútorné orgány. Srdce trpí nadmernou záťažou, rovnako sú na tom aj obličky, funkcia pečene je obmedzená a ohrozená „pretučnením“, žalúdok býva často podráždený a sliznica brušnej dutiny trpí zápalmi. Pes má problémy s trávením, nadúvaním a plynatosťou. Zvyšuje sa riziko vzniku cukrovky. Hrozí poškodenie pohybového aparátu, ako následok nadmerného zaťaženia kĺbov a kostí.
Tuk v tele psa spôsobuje vyššie riziko nádorových ochorení a ochorení kože. Sučka má tiež problémy pri pripúšťaní, počas gravidity a najmä počas samotného pôrodu.

Ak už pes trpí obezitou
Ako zistíme že pes trpí obezitou?
Vo väčšine prípadov je to viditeľné hneď, ale pri psíkoch s huňatou srsťou môžeme obezitu odhaliť takto: postavíme si psíka do pozoru a obe dlane položíme z boku na hrudník. Ľahko tak zistíme či psovi vystupujú rebrá, alebo sú stratené v tuku. Potom sa postavíme nad psíka a sledujeme či sa brucho z oboch strán ľahko zužuje. Ak áno nie je to až taká tragédia. Ak je však línia bruška v jednej línii s hrudným košom, treba začať konať.

Odtučňovačka
Zvýšiť výdaj a znížiť priem. Úbytok váhy však treba prispôsobiť, u psa kilo hore-dolu je niečo ako 5kg u človeka. Vynikajúcim riešením je začať s jednodenným pôstom. Opatrne uberieme dávku krmiva a začneme so psom chodiť častejšie von, alebo prechádzku predĺžime o desať minút. Veľkou pomocou a urýchlením procesu je granulované krmivo od kvalitných výrobcov, ktoré je určené špeciálne pre obéznych psov. Látky obsiahnuté v granuliach light sú presne vyvážené tak, aby prinútili organizmus psa pracovať v jeho vlastný prospech.

Prevencia
Pokračujeme s aktívnym spôsobom života aj naďalej, pozorne sledujeme kŕmnu dávku, zakážeme všetkým členom rodiny kŕmiť psíka čímkoľvek a kedykoľvek, aj napriek jeho nekonečne smutným očiam. Ak si všetci okolo neho uvedomia, že zdravie a dlhá životnosť nášho miláčika je viac ako jeho predstieraný ukrutný hlad, sme na dobrej ceste so zdravým psom.

Juliána Benešová, veterinárna sestra