Parodontitída u malých zvierat
Ochorenie parodontu u psov a mačiek je spôsobené zubným plakom a postihuje štruktúry, ktoré upevňujú zuby do čeľuste a sánky.
Poznáme dve hlavné formy ochorenia parodontu:
- Gingivitída – zápal ďasien s možnosťou vyliečenia
- Parodontitída – zápal a nezvratná deštrukcia ďasien, väziva, dentínu, kosti čeľuste a sánky
Ochorenie parodontu je v súčasnosti najčastejším ochorením psov a mačiek. Je podmienené prítomnosťou baktérií v dutine ústnej, stavom chrupu a imunitným systémom zvieraťa. V ústnej dutine psa a mačky žije 250-300 druhov baktérií. Tieto baktérie sa usádzajú na povrchu zubnej skloviny a na ďasnách. Ak je zvieratko zdravé, je medzi baktériami a telom zvieraťa rovnováha. Ak sa táto rovnováha naruší, vzniká ochorenie parodontu.
Najčastejším znakom, že v dutine ústnej nie je niečo v poriadku je zápach z ústnej dutiny. Tento zápach je spôsobený baktériami, hlavne anaeróbnymi- tie vytvárajú zlúčeniny síry, ktoré zapáchajú. Ďalším príznakom je nadmerné slinenie, problémy s prijímaním potravy a prítomnosť vredov v ústnej dutine.
V počiatočných štádiách si často ani majiteľ zvieratka nevšimne, že niečo nie je v poriadku. Drvivá väčšina pacientov prichádza na našu kliniku už v pokročilom štádiu choroby, čo nám výrazne sťažuje liečbu.
Odstraňovanie zubného kameňa. Zubný kameň u zvierat je podstatne silnejší a agresívnejší ako u človeka, siaha hlboko pod ďasná, preto je potrebné, aby celý zákrok prebiehal v celkovej anestéze. V tomto stave zvieratko spí a necíti bolesť pri odstraňovaní zubného kameňa.
Je potrebné, aby zvieratko malo pred zákrokom 12 hod. hladovku. Celý zákrok trvá 30 minút. Po skončení zákroku Vášho miláčika prebudíme.
Ako prebieha samotný úkon?
- Najprv vykonáme predoperačné vyšetrenie, anestéziu
- Prevedieme antibakteriálny výplach ústnej dutiny špeciálnymi roztokmi
- Odstránime zubný kameň ultrazvukovým prístrojom
- Preleštíme zubnú sklovinu, vykonáme fluoridáciu zubov
- Vykonáme RTG čeľuste a sánky
- Edukujeme majiteľa – miera starostlivosti majiteľa zvieratka ovplyvňuje rýchlosť ukladania zubného plaku a tým výrazne oddiaľuje potrebu ďalšieho zákroku