Jedálny lístok
Nakúpiť môžete zmes zŕn vhodnú pre morčatá a tú doplniť zeleninou, ovocím a senom. V lete sa k zrnu pridáva aj kúsok zeleného krmiva. Dôležitá pre zdravie morčiat je tiež kŕmna soľ na lízanie a samozrejme voda. Morčaťu neustále dorastajú zuby. Preto mu podávajte suchý chleba alebo vetvičku ovocného stromu na ohlodávanie. Prerastené zuby sa u morčiat musia skracovať.

Ovocie a zelenina
Morčatá potrebujú vitamín C získavaný z rastlinnej stravy, v množstve cca 20mg denne, gravidné a dojčiace samičky a morčatá v období rastu potrebujú až dvojnásobok. Kúpiť sa dajú vitamínové tablety bez cukru, ktoré túto zvýšenú potrebu pokryjú. Ovocie podávame len občas, pretože môže zapríčiniť hnačku, rovnako ako šalát. Z tráv milujú morčatá hlavne, ďatelinu, kvety sedmokrások, púpavové listy, pozor na ľuľkovec, cibuľoviny, iskerník, ktoré sú jedovaté.

Kŕmne zmesi
Hotové krmivá pre morčatá sa vyberajú v dvoch typoch – ako kompletná a vyvážená zmes, alebo v podobe lisovaných a tiež vyvážených granúl.
Výhody a nevýhody oboch:
Zmesi obsahujú viac chutí a dokonca pre morčatá pohodlnejších majiteľov existujú aj krmivá so zvýšeným obsahom vitamínu C. Dobré je rozdeliť kŕmnu dávku na dva krát a dosypať krmivo až keď je všetko zjedené.
Granule síce obsahujú v každom kúsku rovnaké množstvo živín, ale zviera si určite nijako nepochutí na tak fádnej strave.

Seno v živote morčaťa
Seno slúži ako potrava aj ako podstielka a materiál na hniezdo. Seno ako zložka potravy, je pre zdravie morčiat veľmi dôležité, pretože obsahuje vlákninu potrebnú pre trávenie a naopak vôbec nemá tuky. Pri kŕmení senom dbajte na to aby mali morčatá viac vody.

Leto na záhradke
Kto má záhradku, môže na leto morčatá premiestniť do vonkajšieho výbehu. Ohrádku však treba premiestňovať aby mali morčatá vždy čo papať a vyberať.

Veľkosť porcií
Jedno zdravé dospelé morča spotrebuje zvyčajne 30-35g suchej potravy denne. Hlavný čas kŕmenia má byť pravidelný, najlepšie dva krát denne. Krmivo musí mať izbovú teplotu. Čerstvú, nezaparenú a chemicky neošetrenú trávu dávajte v primeranom množstve, pretože aj tá spôsobuje zažívacie problémy.

Juliána Benešová, Veterinárna sestra