DIABETES MELLITUS
Diabetes mellitus je ochorenie spôsobené absolútnym alebo relatívnym nedostatkom inzulínu. Je to časté endokrinologické ochorenie vyskytujúce sa u psov aj mačiek. Častejšie postihuje psov malých plemien (pudlík, jazvečík, bradáč, kern teriér, bígl, ale aj nemecký ovčiak) a vyskytuje sa dva krát častejšie u súk ako u psov, väčšinou sa objavuje v strednom a staršom veku (najčastejšie 8-10 rokov). V prípade mačiek nebola pozorovaná plemenná predispozícia, ale častejšie postihuje kocúrov, hlavne kastrovaných, môže sa vyskytnúť v každom veku, ale väčšinou postihuje mačky staršie ako 7 rokov.
Primárny DM je spôsobený deštrukciou ẞ-buniek pankreasu, čím sa následne zníži produkcia inzulínu. Príčinou môže byť autoimunitná deštrukcia ẞ- buniek pankreasu, ťažká pankreatitída, infiltrácia amyloidom, kolagénom a glykogénom.
Sekundárny DM vzniká v dôsledku rezistencie receptorov na inzulín, ktorú môže spôsobiť hyperadrenokorticizmus, dlhodobé podávanie glukokortikoidov, progestínov. Taktiež obezita môže viesť k inzulínovej rezistencii psov aj mačiek.
Najčastejšie sa vyskytuje sekundárny DM u oboch druhov.
Klinické príznaky u psov sa vyvíjajú postupne, zvieratá častejšie pijú a močia, majú zvýšenú chuť do žrania, ale napriek tomu chudnú. V dôsledku zníženej rezistencie k bakteriálnym a plesňovým ochoreniam sa môžu u psov objavovať chronické zápaly kože, dýchacieho aparátu, močového mechúra alebo prostaty. V niektorých prípadoch sa prejavuje zvýšená unaviteľnosť a vyhľadávanie chladnejších miest. V neskorom štádiu ochorenia môže vzniknúť katarakta (difúzny zápal šošovky).
U mačiek sa môžu klinické príznaky objaviť zo dňa na deň. Taktiež je hlavným symptóm časté pitie a močenie, zvýšená žravosť, chudnutie. Aj keď u mačiek bývajú tieto symptómy menej výrazné a vyskytuje sa u nich často anorexia. Na rozdiel od psov u nich nevzniká diabetická katarakta. Ďalej sa u nich následkom DM prejavujú neuropatie- slabosť panvových končatín, atrofia svalov, platigrádny postoj (panvovými končatinami došľapujú mačky na zem celou plochou od prstov po pätový kĺb).
U psov aj mačiek, možno tiež pozorovať zväčšenie pečene spôsobené hromadením lipidov.
V prípade podozrenia na DM sa následne diagnostikuje stanovením glukózy v moči a vyšetrením krvi. U mačiek však môže dôjsť k určitému zvýšeniu glukózy aj zo stresu a strachu.
Terapia ochorenia zahŕňa
– zníženie hmotnosti,
– nasedenie diéty
pre mačky: Hills feline m/d- odporúča sa na redukciu váhy a pri cukrovke, obsahuje zvýšený podiel proteínov, nižší obsah cukrov, podporuje metabolizmus tukov a zlepšuje citlivosť inzulínu,
ďalej sa môže nasadiť Hills feline r/d- odporúča sa na redukciu hmotnosti,
Hills feline w/d- udržanie hmotnosti, prevencia obezity, DM, ochorenia dolného močového aparátu s výskytom struvitov.
pre psy: Hills canine r/d a Hills canine w/d
– a podávanie inzulínu (na našom pracovisku používame špičkové inzulínové perá, ktoré zabezpečujú presnú a pohodlnú aplikáciu dennej dávky inzulínu).
MVDr. Diana Melicherová, klinika TatryVet