Veterinárna klinika TatryVet
referenčné pracovisko Veterinárnej medicíny
referenčné pracovisko špecialistov na Dermatológiu, Endokrinológiu a Felínnu medicínu,
Uherova 4919/4, Poprad 058 01, Tel.: 052/ 38 111 84

Ako sa postarať o pazúriky a zúbky zakrslého králika

Králik je bylinožravec a jeho trávenie je prispôsobené na tento typ potravy (zväčšené slepé črevo, kde baktérie štiepia celulózu na cukry). Králiky vyžadujú pravidelný pohyb, aby si zachovali dobré fyzické a mentálne zdravie vrátane zdravého tráviaceho traktu (Quesenberry a Carpenter, 2012).
Zuby: Králik má celkovo 28 zubov (rezáky, premoláry, moláry), ktoré neustále rastú a nemajú anatomické korene. Kompletný trvalý chrup má králik od 35 dní veku (Pavlata a kol., 2009). Pri normálnom obrusovaní zubov sa tvorí charakteristický dlátovitý sklon špičiek normálnych rezákov. V pokoji sú oproti sebe ležiace zdravé zuby v kontakte. Rýchlosť rastu zubov sa líši podľa typu zubov a môže byť ovplyvnená vekom, graviditou a výživou. Horné rezáky rastú pomalšie ako spodné, teda 2 mm až 2,4 mm za týždeň (Quesenberry a Carpenter, 2012).
Syndróm prerastania zubov je u králika častým problémom, ktorý sa nedá vyriešiť bylinkovým čajom ani vitamínmi (Slabá, 2014). Zuby králika môžu zarastať do vnútra aj do vonku a niekedy môžu byť vady zubov aj vrodené. Prerastené zuby spôsobujú problémy v prijímaní potravy a treba ich skrátiť u veterinárneho lekára. Králik potrebuje svoje zuby neustále obrusovať, pretože rezáky môžu počas roka dorastať až o 13cm. Takýto problém by nemal nastať, ak králik konzumuje seno (prípadne granule, pelety) a ohlodáva vhodné drevo (vetvičku, konárik napr. z čerešne, jablone, hrušky, slivky).

Príčinou môže byť odlišný typ krmiva než v prírode, znížený počet žuvacích cyklov, nižšia abrazívna (brúsna) schopnosť krmiva. Preto je prevenciou neustály prístup k lúčnemu alebo lucernovému senu (základ potravy), vonkajší výbeh a kompletné peletované (granulované) krmivo bez ďalších doplnkov. Nemali by sa podávať krmivá so zvýšeným obsahom PO4 (banán, kukurica, hrach) a mali by sa vykonávať pravidelné veterinárne kontroly (Pavlata a kol., 2009).
Kŕmenie ako prevencia: Najdôležitejšou zložkou potravy králika je seno s neobmedzeným prístupom z jasličiek spolu s pitnou vodou, prípadne menšie množstvo zeleniny a ovocia (nie exotické). Na hlodanie je možné poskytnúť králikom rôzne steblá, lúčne alebo lucernové seno, vetvičky ovocných stromov, papierové krabice, prípadne drevené hračky (Quesenberry a Carpenter, 2012) alebo rôzne drievka a minerálne či soľné kamene. Suchý chlieb nie je pre králika ideálny, kvôli zvýšenému obsahu škrobu. Nesmú sa podávať vetvičky ležiace na zemi, z tisu, tuje, a postriekaných drevín. Nemal by sa podávať ani šalát, kapusta, kŕmna repa, kaleráb, strukoviny a čerstvá jemná letná tráva. Kŕmiť by sa malo pravidelne dvakrát denne, pričom hlavné je večerné kŕmenie (nočné zviera).
Pazúriky: Keďže sa domáce zakrslé králiky pohybujú po mäkkej podstielke bez možnosti hrabania, ich pazúriky prerastajú. Aby mu nesťažovali chôdzu, je potrebné pristrihávať ich klieštikmi 2-4 x ročne tak, aby ste nezastrihli do žilky alebo to nechať na odborníka vo veterinárnej ambulancii (Rodáková, 2011).

Vedeli ste, že králik…

• vylučuje hlavne v noci mäkký trus (mäkší a svetlejší ako normálny), ktorý obsahuje veľa vitamínu B a životne dôležité baktérie, ktoré mu pomáhajú pri trávení potravy, tieto výkaly požiera a pri zastavení koprofágie (požierania výkalov) nastávajú rôzne zdravotné problémy
• žije 6 až 8 rokov
• nepatrí medzi hlodavce ako škrečok (králiky majú na hornej čeľusti 2 rady zubov)
• môže urobiť až 120 pohybov čeľusťou za minútu
• má spodnú čeľusť užšiu ako hornú
• má malý otvor do dutiny ústnej v uhle len 20 až 25° (v porovnaní s potkanom 40°)

Autor článku: Ing. Katarína Žišková, Veterinárna sestra, Klinika TatryVet, fotografie z archívu kliniky Tatryvet

Použitá literatúra: QUESENBERRY, Katherine E a James W CARPENTER. Fretky, králíci a hlodavci: klinická medicína a chirurgie. Plzeň: Medicus veterinarius, c2012, 2 sv. (xii, 392 s.; xii s., s. 393-593). ISBN 978-80-87537-02-2. PAVLATA, Leoš. Prípadové studie. Brno [online]. 2009 [cit. 2015-09-13]. Dostupné z: https://cit.vfu.cz/pripadovestudie/case_studies_ii.html. RODAKOVÁ, Lívia. Zdravie a choroby králikov. [online]. 2011 [cit. 2015-09-13]. Dostupné z: https://spodvrskov.webnode.sk/starostlivost-o-kralika/. SLABÁ, Kateřina. Veterinární stomatologie, Klinika ARVET. Písek. [online]. 2014 [cit. 2015-09-13]. Dostupné z: https://www.facebook.com/veterinarni.stomatologie/posts/641889185870220

po kliknutí na link si môžete prečítať zaujímavý článok od našej sestričky Ing. Kataríny Žiškovej o starostlivosti o pazúriky a zúbky zakrslých králikov
Ako sa starať o pazúriky a zúbky zakrslého králika