Infekčná panleukopénia- parvovírusové ochorenie mačiek
Panleukopénia je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje všetky mačkovité šelmy, ale aj kuny, norky a medvedíky čistotné, najviac nebezpečné je pre nevakcinované mačiatka, u ktorých môže až v 90% prípadov končiť smrteľne.
Klinické príznaky ochorenia sa prejavujú najmä u mladých zvierat vo veku 6 týždňov – 4 mesiacov. K zhoršeniu stavu dochádza často náhle zo dňa na deň, kedy mačiatka sú smutné, ležia v jednej polohe so skrčenými prednými labkami, neprijímajú potravu, majú bolestivé brucho, zvracajú a o niečo neskôr začína hnačka, ktorá môže byť aj krvavá. Následkom týchto príznakov dochádza k výraznej dehydratácii a vyčerpaniu zvieraťa, čo potom spôsobuje šok a smrť. V niektorých prípadoch môže dôjsť k úhynu už 24 hodín po prvom prejave príznakov.
U gravídnych mačiek toto ochorenie spôsobuje potraty alebo rodenie mŕtvych mláďat. Ak sa nakazia mačiatka tesne po narodení, dôjde u nich k trvalému poškodeniu mozočka a sietnice, čo sa prejavuje nekoordinovanou chôdzou, trasením a poruchami zraku.
V prípade, že dôjde k nákaze dospelých zvierat (≥ 1 rok), ochorenie môže prebehnúť bez príznakov, alebo sa prejaví len miernou hnačkou bez výraznejšieho poškodenia zdravia. Takéto mačky však môžu následne dlhšiu dobu vylučovať malé množstvo vírusov trusom do vonkajšieho prostredia (aj 6 mesiacov po uzdravení), kde prežívajú aj viac ako rok.
Choré mačky v akútnej fáze ochorenia vylučujú vírus všetkými telesnými tekutinami a trusom a k nakazeniu dochádza cez sliznicu v nosnej alebo ústnej dutine.
Ochorenie je možné liečiť len podpornou terapiou, podávaním infúzií, antibiotík, liekov proti zvracaniu a podporou imunitného systému. Dôležitá je hlavne prevencia daného ochorenia vakcináciou, ktorá sa u mladých zvierat vykonáva 2x vo veku 8-10 a 12-14 týždňov a následne je nutná každoročná revakcinácia, aby boli mačičky trvalo chránené pred týmto ochorením
MVDr. Diana Melicherová, klinika TatryVet